You are currently viewing Światło a neurogeneza – jak zadbać o dobry nastrój zimą?

Światło a neurogeneza – jak zadbać o dobry nastrój zimą?

☀️ W okresie jesienno-zimowym wiele osób w naszej szerokości geograficznej doświadcza spadków nastroju. Jest to zwykle uwarunkowane indywidualnie, niewątpliwie jednak wszyscy w jakimś stopniu jesteśmy podatni na negatywny wpływ mniejszej ilości docierającego do nas światła. W czasie niższych temperatur oczywiście spędzamy więcej czasu w zamkniętych pomieszczeniach, które są znacznie mniej doświetlone, niż otwarta przestrzeń. Wszystko to sprawia, że do naszego mózgu za pośrednictwem siatkówki oka dociera znacznie mnie promieni świetlnych. Jakie to ma konsekwencje dla naszych neuronów? Czy możemy jakoś zaradzić tym negatywnym efektom?
☀️ Okazuje się, że ilość docierającego do nas światła może istotnie wpływać na neurogenezę w zakręcie zębatym hipokampa. Hipokamp to inaczej „fabryka pamięci”, a jego zakręt zębaty to jedno z dwóch ważnych w mózgu miejsc powstawania nowych komórek nerwowych.
☀️ W ostatnich latach przeprowadzono ciekawe badania kliniczne wskazujące, że ekspozycja na światło przez okres miesiąca (30 minut dziennie) o intensywności 10 000 luksów wpłynęła istotnie na zwiększenie objętości zakrętu zębatego hipokampa, zarówno w grupie osób zdrowych, jak i u pacjentów z zaburzeniami nastoju. W tym drugim przypadku odnotowano także poprawę kliniczną. Nie zauważono takiego efektu w grupach kontrolnych, gdzie stosowano światło o natężeniu 50 luksów.
☀️ Wyniki tych badań pokazują, że możemy poprawić jakość naszego funkcjonowania za pomocą prostej interwencji. Przyznam szczerze, że już latem planowałam zakup takiej lampy w celu regulacji rytmu dobowego zimą. Teraz jestem dodatkowo zmotywowana do działania. Najlepiej z tego urządzenia korzystać rano, szczególnie jeśli pracujemy w domu. Taka lampa nie zastąpi nam porannego spaceru, ale może korzystnie wpłynąć nie tylko na nastrój, ale także na wydajność naszej pracy oraz sen.
☀️ Neurogeneza jest uwarunkowana wieloma innymi czynnikami. Możemy na nią wpływać choćby za pomocą aktywności fizycznej czy ćwiczeń węchowych, ale o tym napiszę już w innym poście. Rok 2024 zapowiada się w Alchemilium Rokiem Mózgu.. 🧠 Dlatego będzie tutaj pojawiać się więcej treści o tej tematyce. Przypominam, że nadal można korzystać z 15-godzinnego szkolenia ➡️
📖 Fitoterapia Chorób Układu Nerwowego (lub wybranych jego części) na mojej platformie.
Zapraszam serdecznie 😊🍃

Dodaj komentarz