You are currently viewing OŚ JELITO-MÓZG w praktyce, czyli jak poprawić JAKOŚĆ SNU i MOTYWACJĘ do działań za pomocą błonnika pokarmowego

OŚ JELITO-MÓZG w praktyce, czyli jak poprawić JAKOŚĆ SNU i MOTYWACJĘ do działań za pomocą błonnika pokarmowego

🥝 Częściowo zhydrolizowana guma guar (ang. partiallly hydrolyzed guar gum, PHGG) to mój ulubiony rodzaj rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Dużo osób rezygnuje z diety bogatej w żywność o działaniu prebiotycznym, z uwagi na ryzyko nasilenia wzdęć oraz innych dolegliwości jelitowych. Dotyczy to szczególnie osób z SIBO/IMO.

🥝 Brak błonnika o działaniu prebiotycznym niestety powoduje, że wpadamy w błędne koło, ponieważ taka dieta działa niekorzystnie na naszą mikrobiotę jelitową. Brakuje choćby wówczas pożywki dla wartościowych dla nas Bifidobakterii.

🥝 Są jednak formy błonnika, które można tutaj bezpiecznie stosować, nie powodując nasilenia dolegliwości. Należy do nich właśnie częściowo zhydrolizowana guma guar. Ma ona dużo zalet. Jest neutralna w smaku, można ją dodawać do różnych potraw, nie wpływając negatywnie na ich wartość organoleptyczną.

🥝 Kolejne atuty, to łagodzenie powszechnie występujących w naszym społeczeństwie zaparć. Niedawno przeprowadzone badania kliniczne pokazują, że może ona nie tylko poprawiać skład naszej mikrobioty jelitowej (redukując ilość szkodliwych bakterii), ale także działać korzystnie na jakość naszego SNU oraz MOTYWACJĘ do działań! Łatwiej się wstaje rano z łóżka, co teraz zimą może być dla nas szczególnie wartościowe. Te ostatnie efekty tłumaczy się wpływem tego rodzaju błonnika na oś jelitowo – mózgową.

🥝 Badania przeprowadzono na grupie 51 osób. Uczestnikom podawano 3, 5 lub 0 gramów (grupa placebo) PHGG przez okres 8 tygodni. Najlepsze korzyści zdrowotne odnotowano w grupie spożywającej dawkę 5 g dziennie. Znacie ten rodzaj błonnika, stosujecie?

🥝 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat na temat osi jelitowo- mózgowej, wsparciu ziołowym w chorobach przewodu pokarmowego, w tym problemach typowo jelitowych, zapraszam na szkolenie:

✅ Roślinna gastroenterologia (34h wykładów)

✅ Fitoterapia chorób jelit (9h wykładów)

🥝 Błonnik fasoli guar pochodzi z rośliny Cyanopsis tetragonolopus. Na polskim rynku szeroko dostępna jest guma guar, ale nie w formie zhydrolizowanej! To właśnie taka zhydrolizowana jej forma będzie działała tutaj szczególnie korzystnie. Guma guar jest dodatkiem do żywności, również ma działanie korzystne, ale jest bardziej problematyczna, jeśli chodzi o powodowanie wzdęć. Dlatego do celów wsparcia zdrowia jelit kupujcie koniecznie formę zhydrolizowaną. Ja polecam zwykle tą w żółtym opakowaniu.. Bardzo mało mamy jej mamy na rynku. Są też preparaty w kapsułkach, ale ja zdecydowanie polecam proszek..

🥝 Kiwi pojawiło się tutaj nieprzypadkowo. To również wartościowe remedium na zaparcia i problemy trawienne. Ale to materiał na osobnego posta. Na temat jego działania znajdziecie oczywiście informacje w roślinnej gastroenterologii. Zapraszam serdecznie 😊

Dodaj komentarz