Zmysł węchu a neurogeneza – czy warto otaczać się zapachem?

Układ nerwowy przez całe nasze życie podlega zmianom. Zjawisko to określa się mianem neuroplastyczności. Istnieje wiele czynników, które mogą korzystnie wpływać na pracę naszego mózgu, czyli ośrodkowego układu nerwowego. Do najważniejszych należą aktywność fizyczna, kontakty społeczne oraz zdrowa dieta. Znaczenie mają także jakościowy sen i relaksacja (regulacja stresu) oraz nauka i nowe doświadczenia. Mało znanym czynnikiem jest stymulacja zmysłu węchu. Praktyka aromaterapii oczywiście ma znaczenie dla relaksacji czy regulacji emocji, ale to nie wszystko.
Okazuje się, że ośrodki przetwarzania wrażeń węchowych są powiązane z miejscami w mózgu, które zawierają nisze nowopowstających komórek nerwowych. Nowe neurony pojawiają się w hipokampie oraz w strefie podwyściółkowej komór bocznych przez całe życie. Zjawisko to określa się mianem neurogenezy. Obecnie wiadomo, że neurogeneza ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania pamięci, odgrywa także ważną rolę w regulacji nastroju.
Zaburzenie procesu neurogenezy może prowadzić do osłabienia powonienia. U osób z depresją obserwuje się zmniejszoną objętość opuszki węchowej oraz hipokampa. Ubytki neuronów w tych obszarach występują również w przebiegu choroby Alzheimera. Zarówno depresja, jak i choroba Alzheimera są związane z osłabieniem zmysłu węchu.
Czy stymulacja zmysłu węchu może wpływać na pracę mózgu, powodując korzystne zmiany w jego funkcjonowaniu? Zapraszam na bezpłatny webinar, podczas którego dowiesz się między innymi, jakie zmiany strukturalne zaobserwowano w badaniach klinicznych u osób praktykujących aromaterapię. Usłyszysz także, dlaczego może być ona wsparciem w terapii depresji oraz poprawiać funkcje kognitywne.
⏰ Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę 16 kwietnia o godzinie 19.00. Zarezerwuj swoje miejsce! ➡️ https://alchemilium.elms.pl/w/aromapsychologia

Dodaj komentarz