You are currently viewing Dlaczego warto otaczać się zapachem

Dlaczego warto otaczać się zapachem

Czy warto otaczać się zapachem? Mamy z roku na rok coraz więcej naukowych potwierdzeń wskazujących, że subtelna i nieinwazyjna metoda, jaką jest aromaterapia, zasługuje na naszą uwagę! Dobrze znane są już dziś powiązania między funkcjonowaniem zmysłu węchu a funkcjami kognitywnymi. Pierwszym objawem choroby Alzheimera jest upośledzenie powonienia. Z drugiej strony wielkość opuszki węchowej oraz wrażliwość węchowa są związane ze stanem naszego nastroju. Zmysł węchu można jednak ćwiczyć tak jak mięśnie. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego warto na co dzień praktykować aromaterapię, zapraszam do lektury.
 
🧠 W ubiegłym roku (2023) ukazało się bardzo ciekawe badanie dotyczące wpływu regularnej inhalacji olejków eterycznych na funkcje poznawcze oraz strukturę mózgu. Osoby w wieku 60 do 85 lat przez okres 6 miesięcy, każdej nocy (podczas dwóch pierwszych godzin snu) były eksponowane na zapach 7 różnych olejków. Każdego dnia tygodnia stosowano inny olejek eteryczny spośród niżej wymienionych: mięta pieprzowa, eukaliptus, rozmaryn, pomarańcza, cytryna, lawenda, róża.
 
🧠 Okazało się, że po 6 miesiącach wyniki testów poznawczych poprawiły się o 226%! Wykorzystywano tutaj test Reya, (ang. Rey Auditory Verbal Learning Test). Jest to proste badanie funkcjonowania pamięci polegające na powtarzaniu przez osoby testowane usłyszanej wcześniej sekwencji 15 słów.
 
🧠 Odnotowano także korzystny wpływ na budowę pęczka haczykowatego. Jest to szlak istoty białej w ludzkim mózgu, który łączy struktury układu limbicznego z dolnymi częściami płata czołowego, takimi jak kora oczodołowo-czołowa. Zatem nastąpiła poprawa w zakresie funkcjonowania połączenia pomiędzy ośrodkami przetwarzania emocji oraz obszarami mózgu związanymi ze świadomą ich percepcją. Pęczek haczykowaty to także szlak mózgowy, który odgrywa kluczową rolę w uczeniu się i zapamiętywaniu, a jego funkcjonowanie pogarsza się wraz z wiekiem i postępującą chorobą Alzheimera.
 
Badanie to ma swoje ograniczenia, takie jak mała liczebność grupy, czy mała ilość wyników. Nie wszystkie bowiem osoby biorące udział w eksperymencie miały oceniane funkcje kognitywne z powodu komplikacji spowodowanych przez czas COVID-owy. Należałoby zatem podobną interwencję powtórzyć, choćby w innej grupie wiekowej, czy na większej ilości osób. Wstępnie jednak uzyskane wyniki są bardzo ciekawe.
 
Opublikowana kilka lat wcześniej praca oparta na analizie danych pochodzących od prawie 7 tysięcy osób wykazała jasno związek funkcji kognitywnych ze sprawnością węchową. Tą ostatnią możemy ćwiczyć stosując regularne ekspozycje na zapach, takie jak „wzbogacenie środowiskowe” opisane powyższej czy trening węchowy.
Chcesz wiedzieć więcej na temat aromaterapii, zapraszam na szkolenia online:
 

Dodaj komentarz