Czy warto otaczać się zapachem? Mamy z roku na rok coraz więcej naukowych potwierdzeń wskazujących, że subtelna i nieinwazyjna metoda, jaką jest aromaterapia, zasługuje na naszą uwagę! Dobrze znane są już dziś powiązania między funkcjonowaniem zmysłu węchu a funkcjami kognitywnymi. Pierwszym objawem choroby Alzheimera jest upośledzenie powonienia. Z drugiej strony wielkość opuszki węchowej oraz wrażliwość węchowa są związane ze stanem naszego nastroju. Zmysł węchu można jednak ćwiczyć tak jak mięśnie. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego warto na co dzień praktykować aromaterapię, zapraszam do lektury.



Badanie to ma swoje ograniczenia, takie jak mała liczebność grupy, czy mała ilość wyników. Nie wszystkie bowiem osoby biorące udział w eksperymencie miały oceniane funkcje kognitywne z powodu komplikacji spowodowanych przez czas COVID-owy. Należałoby zatem podobną interwencję powtórzyć, choćby w innej grupie wiekowej, czy na większej ilości osób. Wstępnie jednak uzyskane wyniki są bardzo ciekawe.
Opublikowana kilka lat wcześniej praca oparta na analizie danych pochodzących od prawie 7 tysięcy osób wykazała jasno związek funkcji kognitywnych ze sprawnością węchową. Tą ostatnią możemy ćwiczyć stosując regularne ekspozycje na zapach, takie jak „wzbogacenie środowiskowe” opisane powyższej czy trening węchowy.
Chcesz wiedzieć więcej na temat aromaterapii, zapraszam na szkolenia online:

