You are currently viewing Aromaterapia a nałóg nikotynowy

Aromaterapia a nałóg nikotynowy

Czy aromaterapia inhalacyjna może być sposobem na pozbycie się nałogu tytoniowego?

Wszystko wskazuje na to, że użycie pewnych olejków eterycznych doraźnie zmniejsza głód nikotynowy, co stopniowo prowadzi do redukcji ilości wypalanych papierosów.
 
Badano efektywność inhalacji olejku z owoców czarnego pieprzu oraz arcydzięglowego na głód nikotynowy. W tym celu przeprowadzono randomizowane kontrolowane placebo badanie kliniczne na grupie 58 tureckich studentów. 21 osób stosowało olejek z czarnego pieprzu, 18 osób olejek arcydzięglowy, 19 uczestników stanowiło grupę kontrolną, tu wykorzystano olej słonecznikowy.
 
Uczestnikom badania zalecono wąchanie 3 kropli olejku eterycznego przez 2 minuty, w momencie pojawienia się ochoty na papierosa, przez okres 4 tygodni. Olejki lub olej tłusty aplikowano na kawałek bawełny lub gazy. Po inhalacji uczestnicy oceniali poziom głodu nikotynowego w skali od 0 do 10 oraz ilość minut od początku inhalacji do zapalenia papierosa.
 
Okazało się, że zarówno olejek z pieprzu czarnego, jak i arcydzięglowy zmniejszał głód nikotynowy. Szkoda tylko, że autorzy nie określili dokładnie, jaki to był rodzaj olejku arcydzięglowego. Tak czy inaczej, olejek z czarnego pieprzu ma kilka innych badań potwierdzających jego skuteczność, zatem można się na nim skupić. Inhalacja tego olejku jest prostym, nieinwazyjnym remedium na głód nikotynowy.
 
Próbowaliście kiedyś? Przyznam szczerze, że nigdy nie miałam problemów z nałogiem tytoniowym. A te 10 wypalonych w życiu papierosów w kapeluszu i długich rękawiczkach, to się nie liczy..

Dodaj komentarz